Kategorie
Publicystyka

104. rocznica zamordowania Róży Luksemburg i Karla Liebknechta

Dzisiaj, 15 stycznia, wspominamy życie i działalność Róży Luksemburg oraz Karla Liebknechta, którzy 104 lata temu zostali brutalnie zamordowani przez faszystowską bojówkę Freikorps.

Zbrodnia odbyła się za przyzwoleniem, aprobatą, oraz przy pomocy rządzącej w Berlinie Socjaldemokratycznej Partii Niemiec, jako zemsta za Powstanie Spartakusa (zryw robotniczy na wzór rewolucji październikowej). Przywódca SPD, Friedrich Ebert nakazał oddziałom Freikorps stłumić powstanie. Śmierć działaczy miała być upozorowana jako zamach.

Róża Luksemburg i Karl Liebknecht zostali uprowadzeni wieczorem 15 stycznia 1919 roku, a następnie przesłuchiwani przy użyciu tortur przez kapitana Waldemara Pabsta oraz porucznika Horsta von Pflugk-Harttunga, którzy następnie wydali wyrok śmierci.

Jeszcze tego samego dnia ciała obu rewolucjonistów wrzucono do kanału Landwehr w celu zatuszowania zbrodni. Zamordowanie działaczy wywołało kolejną falę przemocy w Niemczech, wskutek której tysiące członków Komunistycznej Partii Niemiec, rewolucjonistów oraz zwykłych cywili zostało zamordowanych.

Zarówno Róża Luksemburg jak i Karl Liebknecht cieszą się powszechną pamięcią i uznaniem w wielu miejscach na świecie. Luksemburg to, obok Marii Skłodowskiej-Curie, najbardziej znana Polka w historii. Była jedną z pierwszych kobiet na świecie, które otrzymały doktorat w dziedzinie ekonomii oraz poświęciła się działalności w wielu socjalistycznych partiach i inicjatywach na terenie Polski i Niemiec, by w końcu, wraz z Karlem Liebknechtem, założyć KPD oraz gazetę Die Rote Fahne.

Niestety, pomniki na ich cześć możemy zobaczyć tylko poza granicami Polski – mimo iż to nasz kraj jest ojczyzną Luksemburg. W 2018 r. w Zamościu na polecenie IPN zdemontowano tablicę upamiętniającą miejsce narodzin rewolucjonistki. W całej Polsce zmieniono także nazwy ulic, uprzednio poświęcone tej lewicowej bohaterce.

Naszej pamięci i dumy nie da się jednak wymazać ustawą, podobnie jak dziedzictwa pozostawionego przez Karla Liebknechta i Różę Luksemburg.

Socjalizm albo barbarzyństwo — innej drogi nie ma!

Czerwoni

Autor: Czerwoni

Czerwoni zrzeszają socjalistów i socjalistki oraz promują socjalizm, feminizm, patriotyzm, antykapitalizm i antyfaszyzm.

Dodaj komentarz