Kategorie
Publicystyka

Ameryka pogrąża się w kryzysie

Na skutek coraz większych podziałów społecznych i zaostrzania się walki klasowej, Stany Zjednoczone zwyczajnie cofają się w rozwoju.

Nie da się tego inaczej nazwać; w 2022 roku przypadki pracy dzieci zgłaszano 37% razy więcej niż w roku poprzednim. W 10 różnych Stanach wprowadzono ustawy które mają osłabiać regulacje pracy dzieci, zmniejszając minimalny wiek, eliminując wymaganie zgody rodzica, usuwając regulacje zakazujące dzieciom pracować w niebezpiecznym środowisku oraz zwiększając limit godzin jaki dzieci mogą legalnie przepracować.

Całe Stany zalewa fala polityki przeciwko osobom transpłciowym. Tylko w ostatnich miesiącach, zaproponowano aż 492 ustawy uderzające w ich prawa. 93 z nich nie zostały przegłosowane, jednak aż 36 weszło już w życie, a pozostałe 363 czeka na głosowania.

Represje względem osób transpłciowych są usprawiedliwianie między innymi tym, że jedna z ostatnich strzelanin została przeprowadzona przez osobę trans. Pomimo, że 2826 strzelanin w ostatnich 5 latach przeprowadziły osoby cispłciowe, media biorą pod lupę 3 strzelaniny których dokonały osoby trans w tym samym przedziale czasowym. Republikanie – partia kochająca broń i „wolność” zaczęła nawoływać do odbierania pozwolenia na posiadanie broni osobom trans. Równocześnie Republikanie załamują ręce mówiąc „zawsze tak było i będzie, nie da się nic zmienić” wyrzucając 2 demokratów z Izby Reprezentantów w Tennessee, którzy protestowali przeciwko kolejnym strzelaninom.

Społeczność osób transpłciowych nie jest zagrożona jedynie ze strony republikanów. Administracja Bidena powoli szykuje się do wprowadzenia prawa, które znacznie ograniczałoby osobom trans możliwość brania udziału w sportach z zawodnikami zgodnymi z ich identyfikacją płciową.

Skąd wynika sytuacjach w Stanach Zjednoczonych, gdzie rządzi “najbardziej progresywny prezydent od czasów Franklina Delano Roosevelta”? Republikanie, schodząc coraz bardziej na prawo, przywracają konserwatywne, reakcyjne prawa, podczas gdy Demokraci jedynie próbują ich powstrzymać, a gdy to się nie udaje, często nie są w stanie cofnąć nawet prawa do poprzedniego statusu quo, jak to było w przypadku wycofania Roe vs Wade. USA spychane jest coraz bardziej w stronę reakcyjnej prawicy.

Trzeba sobie powiedzieć jasno: Stany Zjednoczone nigdy nie są i nie były demokratyczne, to jedynie państwo bogatych firm i ludzi, którzy robią wszystko, żeby powiększyć swoje majątki i wpływy.

Dodaj komentarz