Kategorie
Feminizm Publicystyka

Feminizm socjalny, nie liberalny

Miesiąc Kobiet właśnie się kończy, ale walka o równe prawa trwa dalej. Zachęcamy Was wszystkie do zaangażowania się w działalność Frontu Feministycznego i Czerwonych!

Równość płci… w miejscu pracy

Luka płacowa, czyli różnica w średnich zarobkach pomiędzy kobietami i mężczyznami, wynosi w Polsce ok. 4,5%. A a w sektorze prywatnym aż 12,9%. 

Dla przeciętnej pracownicy największym problemem są różnice w zarobkach pomiędzy branżami. W zawodach uznawanych tradycyjnie za „kobiece” przeciętne płace są niższe niż w zawodach tradycyjnie „męskich”. Kobiety stanowią większość w miejscach, bez których trudno sobie wyobrazić poprawnie funkcjonujące społeczeństwo – najbardziej sfeminizowane branże to edukacja, opieka zdrowotna i pomoc społeczna. A jednak niezbędność wykonywanych przez nas zawodów nie przekłada się na adekwatne zarobki. 

Ale istotny jest również wpływ nieuczciwych przedsiębiorców. Chociaż to niezgodne z polskim prawem, to nierówności płacowe występują często na tych samych stanowiskach i mimo tych samych obowiązków. Największe różnice tego typu są na stanowiskach kierowniczych, ale w zeszłym roku głośna była sprawa pracownic Kauflandu w całej Polsce, które firma karała finansowo za urlopy macierzyńskie. Np. nie wyrównywała im pensji, jeśli jakieś podwyżki przypadały w trakcie ich nieobecności – zarabiały więc mniej od kolegów robiących to samo. 

Także niższe pensje za czas na „chorobowym” i notoryczne przeciążanie pracownic obowiązkami stawia nas w gorszej sytuacji finansowej. Kobiety, oprócz pracy zarobkowej, bardzo często biorą na siebie też bezpłatną pracę na rzecz swojego gospodarstwa domowego – częściej sprzątamy, gotujemy i opiekujemy się dziećmi i starszymi. W efekcie chorujemy przeciętnie dłużej od mężczyzn, częściej też bierzemy „opiekę nad dzickiem”. 

Jak socjalistki chcą poprawić sytuację kobiet pracujących? 

  • Skrócenie czasu pracy bez obniżania płacy! 
  • 100% pensji na chorobowym! 
  • Zwiększenie uprawnień związków zawodowych! 
  • Wprowadzenie jawności płac! 
  • Gwarancja pracy dla każdej osoby pragnącej się jej podjąć! 

Miejsce kobiet jest w związkach zawodowych!

Wierzymy w równość płci i sprawczość kobiet pozwalającą im na wdrażanie zmian społecznych oraz przełamanie męskiej dominacji. To gdańskie pracownice były podstawą robotniczego ruchu, który stał się podstawą ,,Solidarności”.

Zarówno przed laty, jak i dzisiaj samoorganizacja w ramach związków zawodowych umożliwia kobietom na wybrzmienie naszych potrzeb, pilnowanie własnego bezpieczeństwa i stanie na straży uczciwości w relacji z pracodawcą.

Związki zawodowe oferują pomoc prawną, negocjacje, prawo do strajku i poprawę warunków pracy. Jesteśmy przekonane, że obecność kobiet w ich strukturach jest kluczem do zerwania ekonomicznej zależności pracownic wobec kogokolwiek.

Czerwoni

Autor: Czerwoni

Czerwoni zrzeszają socjalistów i socjalistki oraz promują socjalizm, feminizm, patriotyzm, antykapitalizm i antyfaszyzm.

Dodaj komentarz