Kategorie
Publicystyka

Kapitulacja rządu, refundacji nie będzie

10 stycznia otrzymaliśmy odpowiedź Ministerstwa Zdrowia na petycję o przyznanie refundacji na leki dla osób dorosłych z ADHD. Wraz z petycją złożyliśmy również ponad 3000 Waszych podpisów poparcia, informacje o cenach leków oraz źródła nowoczesnej wiedzy o ADHD.

W swojej stosunkowo długiej i zawiłej odpowiedzi Ministerstwo nawet nie tyle odmawia pomocy, co rozkłada ręce, nie odnosząc się w ogóle do meritum sprawy. Zamiast tego zrzuca odpowiedzialność za wprowadzenie refundacji na koncerny farmaceutyczne, wysyłając obywateli i obywatelki do międzynarodowych korporacji, które wedle słów urzędników mają więcej do powiedzenia na temat refundacji leku niż państwo polskie.

Daje to wszystko bardzo smutny, ale szokująco rzeczywisty, obraz naszego państwa.

Leczenie w Polsce staje się coraz bardziej przywilejem dla bogatych. Ministerstwu Zdrowia najwidoczniej taki stan rzeczy odpowiada, skoro odmawia obywatelom i obywatelkom jakiegokolwiek wpływu na refundację leków, uzależniając ją wyłącznie od dobrej woli prywatnych firm farmaceutycznych. W efekcie, słynne “silne państwo” prawicy kapituluje przed korporacjami w sferze tak kluczowej dla jakości naszego życia jak farmacja.

Po niedawnych doświadczeniach z pandemią COVID wiemy dobrze, że pozostawianie produkcji leków i artykułów medycznych wolnemu rynkowi źle się kończy. W przypadku leków na ADHD efekty braku dostępności leków nie będą równie spektakularne, jak brak szczepionek w krajach globalnego południa, ale będą dotkliwe – przypominamy – dla nawet 9% populacji.

Jednak znieczulica i imposybilizm władz nie wystarczą, żeby zniechęcić nas do działania. Wraz z partnerskimi organizacjami pracujemy nad kolejnymi inicjatywami, mającymi zwiększyć dostępność leków, których dorosłe osoby z ADHD potrzebują do funkcjonowania równie mocno, jak dzieci. Spodziewajcie się więcej informacji w tej sprawie już wkrótce. Nie poddajemy się! Odpowiedź Ministerstwa znajdziecie pod tym linkiem.

Czerwoni

Autor: Czerwoni

Czerwoni zrzeszają socjalistów i socjalistki oraz promują socjalizm, feminizm, patriotyzm, antykapitalizm i antyfaszyzm.

Dodaj komentarz