Kategorie
Publicystyka

Nie! dla legalizacji pracy dzieci

W stanie Iowa w Stanach Zjednoczonych zaproponowana zostało nowa ustawa dotycząca zatrudnienia osób w wieku od 14 do 18 lat.

Jej celem jest pozwolenie na zatrudnianie młodzieży w kopalniach, tartakach, rzeźniach, lub przy wyrąbie drzew — co prawda osoba nastoletnia może podjąć tego typu pracę tylko po uzyskaniu zgody, między innymi, Departamentu Edukacji stanu, lecz rzeczona ustawa pozwala na operowanie niebezpiecznych maszyn, w tym pił tarczowych, nożyc gilotynowych i wykrawarek przez osoby niepełnoletnie. Ma ona także legalizować pracę w chłodniach od 14. roku życia oraz samodzielne dojeżdżanie do pracy samochodem od ukończenia 14 ½ roku.

Senatorowie, którzy tę ustawę zaproponowali, twierdzą, że ma ona rozwiązać problem niskiego zatrudnienia we wcześniej wymienionych branżach, w których praca jest wyniszczająca i słabo opłacana. Problem można by rozwiązać łatwiej — podnosząc pensje i poprawiając warunki pracy dorosłych osób. Kapitalistom jednak bardziej opłaca się przywrócenie pracy dzieci, która została zakazana w 1938 roku po długiej, ponad 30-letniej kampanii amerykańskiego ruchu związkowego.

Warto wspomnieć, że kilka miesięcy temu właśnie w stanie Iowa, w dużym zakładzie przetwarzającym mięso, inspekcja pracy odkryła nielegalnie zatrudnione osoby nastoletnie. Oznacza to, że wykorzystywanie pracy dzieci przez koncerny jest znanym władzom stanu problemem — niestety zamiast próbować z nim walczyć, zdecydowały się one stanąć po stronie zarabiających na nim przedsiębiorców i prawnie usankcjonować takie obrzydliwe działania.

Zatrudnienie nieletnich niesie za sobą szczególne niebezpieczeństwa — młodzi, niedoświadczeni ludzie gorzej znają swoje prawa, często nie zdają sobie sprawy z ryzyka oraz skutków zdrowotnych pracy w złych warunkach i pod wpływem desperacji godzą się na głodowe pensje. Kapitaliści oczywiście w pełni to rozumieją, dlatego właśnie tak chętnie zatrudniają nieletnich do szczególnie ciężkich prac w złych warunkach, narażając ich tym samym na uszkodzenia ciała i śmierć oraz odbierając im możliwości rozwoju i edukacji.

Zmiany proponowane przez polityków z Iowa to tylko kolejny krok kapitalistycznej klasy panującej, dążącej do odebrania zwykłym ludziom ciężko wywalczonych praw. Ten niebezpieczny kierunek został obrany nie tylko w USA, można go zobaczyć w państwach kapitalistycznych na całym świecie.

Również w Polsce sprzymierzone z drapieżnymi przedsiębiorcami rządy od dekad prowadzą ofensywę przeciwko ruchowi robotniczemu, związkom zawodowym oraz partiom i organizacjom sprzeciwiającym się kapitalistycznemu wyzyskowi. Naszym priorytetem musi być zatrzymanie tych ataków na prawa człowieka — jeśli nie będziemy silni i zjednoczeni, kapitaliści zabiorą nam tyle, ile tylko będą mogli!

Czerwoni

Autor: Czerwoni

Czerwoni zrzeszają socjalistów i socjalistki oraz promują socjalizm, feminizm, patriotyzm, antykapitalizm i antyfaszyzm.

Dodaj komentarz