Kategorie
Publicystyka Wydarzenia

Pracownicza samoobrona – Pensja Ali odzyskana!

Na początku grudnia zgłosiła się do nas Ala, była pracowniczka jednego z warszawskich lokali gastronomicznych.

Ala była zatrudniona na okres próbny w ww. lokalu – mimo kilkudziesięciu przepracowanych godzin nie otrzymała ona umowy. W procesie zatrudnienia doszło do naruszenia kilku przepisów prawa, a pracodawca nie poinformował Ali nawet o tym, za jaką stawkę pracuje. O tym dowiedziała się ona dopiero ostatniego dnia pracy, a stawka okazała się niższa od obowiązującej minimalnej.

Jako, że przełożony Ali widocznie nie był świadom obowiązującego go prawa, osoby działające w mazowieckiej sekcji naszej organizacji postanowiły złożyć wizytę w lokalu i udzielić szybkiego kursu podstawowych praw pracowniczych, które dotychczas umknęły wiedzy szefostwa lokalu.

Menadżer już następnego dnia po naszej wizycie skontaktował się z Alą, która kolejnego dnia z kolei otrzymała zaległe wynagrodzenie.

Osób takich jak Ala w Polsce jest wiele. Pracodawcy chętnie używają kruczków prawnych, nagminnie naginają, a często wręcz łamią prawo – by osiągnąć maksymalne zyski z naszej pracy. Takich przypadków jest wiele w każdej branży, a branża gastronomiczna, obfituje w nie szczególnie mocno. Wystarczy jednak minimalny opór ze strony pracujących, by położyć kres nieuczciwym praktykom. Według Ali, kluczowe znaczenie miała mobilizacja dużej ilości osób w jej sprawie. Pracodawca, widząc opór – nie jednostki, a zorganizowanej grupy – nie czuł się już w pozycji siły. Jest to kolejny dowód na to, że solidarność pracownicza, stosowana w ramach ruchu związkowego, czy szerzej – ruchu pracowniczego – jest najskuteczniejszą bronią przeciwko kapitalistom.

Jeśli Twój szef również potrzebuje szybkiej powtórki z praw pracowniczych (w końcu tak często wypadają im one z głowy), odezwij się do nas w wiadomości prywatnej. Dopięcie budżetu domowego od pierwszego do pierwszego jest wyzwaniem dla nas wszystkich, dlatego nie wahaj się ani chwili – postaramy się pomóc jak najszybciej!

Czerwoni

Autor: Czerwoni

Czerwoni zrzeszają socjalistów i socjalistki oraz promują socjalizm, feminizm, patriotyzm, antykapitalizm i antyfaszyzm.

Dodaj komentarz