Kategorie
Publicystyka

Rocznica manifestu PKWN

22 lipca, 1944 roku wraz z postępującym wyzwalaniem ziem polskich przez Ludowe Wojsko Polskie (LWP) oraz Armię Czerwoną, z rąk nazistowskiego okupanta, opublikowany został jeden z najważniejszych dokumentów w naszej powojennej historii.

Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego, składający się z osób takich jak Wanda Wasilewska czy Edward Osóbka-Morawski, które już niedługo będą na pierwszym froncie politycznej odbudowy kraju, opublikował odezwę do wszystkich ludzi już wyzwolonych jak i tych pod okupacją niemiecką, zwany Manifestem PKWN, zapowiadający początek zmian.

Ten, pierwszy dokument przyszłego rządu wśród wielu postępowych kroków zapowiedział między innymi: ustanowienie po raz pierwszy w całej historii Polski płacy minimalnej, wyczekiwaną reformę rolną, której mimo obietnic przedwojenny rząd Sanacji nigdy nie zrealizował, powszechną, bezpłatną edukację, dającą każdej i każdemu szanse, które przez setki lat były nie do pomyślenia, uporanie się z brakiem mieszkań i zapewnienie każdemu dachu nad głową, przywrócenie wszystkich swobód obywatelskich utraconych w przeciągu 5 lat wojny oraz detronizację rządu na uchodźstwie, utworzonego z polityków sanacyjnych, którzy opuścili kraj we wrześniu 1939 roku.

Oprócz wyzwolenia kraju była to zapowiedź społecznej rewolucji otwierającej drogę do godnego życia i awansu społecznego dla milionów ludzi, konsekwentnego wytępienia i rozliczenie się z faszystowską przeszłością.

Manifest PKWN, dzieło antyfaszystów i patriotów polskich nigdy nie powinien być zapomniany. Chwała bohaterom!

Czerwoni

Autor: Czerwoni

Czerwoni zrzeszają socjalistów i socjalistki oraz promują socjalizm, feminizm, patriotyzm, antykapitalizm i antyfaszyzm.

Dodaj komentarz