Kategorie
Wydarzenia

Solidarni z Palestyną

Miejsce: pod Złotą Bramą, ulica Długa 1, 80-827 Gdańsk

Czas: sobota, 26.11.2022, godz. 16:00

Szacuje się, że w 2022 roku prześladowania Palestyńczyków i Palestynek przez imperialistyczne państwo Izrael osiągnęły najwyższy poziom od 2006 roku. Nielegalne zasiedlanie terenów Palestyny przez izraelskich kolonistów trwa w najlepsze, a przemoc ze strony wojska i izraelskiej ludności cywilnej to codzienność.

Solidarni z Palestyną

Wśród 121 Palestynek i Palestyńczyków zabitych tylko w tym roku w Zachodnim Brzegu znalazło się 27 dzieci, w tym 7-letni chłopiec, któremu podczas ucieczki przed izraelskimi żołnierzami ze strachu zatrzymało się serce. Zabita została również palestyńska dziennikarka Shireen Abu Akleh – prawdopodobnie przez izraelskiego żołnierza. Izrael odmówił współpracy z zewnętrznymi śledczymi, a decyzję FBI o wszczęciu dochodzenia w tej sprawie nazwał „poważną pomyłką”.

Przemoc cywilnych izraelskich osadników wobec ludności Palestyny jest dobrze zorganizowana i wspierana przez wojsko, a palestyńskie demonstracje przeciwko skoordynowanym akcjom agresji izraelskiego wojska i kolonistów są tłumione przez służby.

W odpowiedzi na rosnącą przemoc Izraela, 9 listopada Komitet Specjalny ds. Dekolonizacji ONZ przyjął projekt rezolucji, w której domaga się od Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości opinii doradczej w sprawie przedłużającej się okupacji Palestyny przez Izrael [3].

Jednak liczba palestyńskich ofiar śmiertelnych stale rośnie. Już 14 listopada izraelskie wojsko zabiło w Zachodnim Brzegu palestyńską nastolatkę – na dzień przed jej 16 urodzinami.

Spotkajmy się w Gdańsku pod Złotą Bramą, by pokazać swoją solidarność z Palestyńczykami i Palestynkami cierpiącymi pod okupacją Izraela.

Precz z kolonializmem! Precz z imperializmem! Niech żyje wolna Palestyna!

Czerwoni Pomorze

Autor: Czerwoni Pomorze

Czerwoni Pomorze to region Czerwonych zrzeszający socjalistów i socjalistki z województwa pomorskiego.

Dodaj komentarz