Kategorie
Publicystyka Wydarzenia

Zdarzyło się 1 maja

Pierwszego maja 2023 roku Czerwoni i nasi sympatycy uczciliśmy Święto ludzi pracy. Zebraliśmy się w Gdańsku, pod trzema krzyżami upamiętniającymi robotników zabitych w 1970 roku. Przeszliśmy ulicami Gdańska, ku centrum i dalej pod siedzibę firmy LPP. Od początku do końca skandowaliśmy lewicowe hasła, pokazujące nasze wartości.

Wolność, równość i socjalizm!

Ten świat się kończy, buduj z nami nowy!

Miliarderzy na śmietnik historii!

Przygotowania do pierwszomajowego marszu Czerwonych

Nasz przemarsz przerwał oglądanie miasta przez turystów, przerwał codzienną krzątaninę mieszkańców. Wszak młodsi Gdańszczanie pochodu 1 majowego nie widzieli na oczy w tym mieście. Lewica istnieje i ma swój program, mogli się o tym przekonać wszyscy.

Przystanek na ul. Długiej

Walka klas, klasy kapitalistycznej z klas pracującą, istnieje od początku ustroju kapitalistycznego. Towarzysz Jan tłumaczył zgromadzonym na placu: “Tylko od Was zależy czy będziecie jej biernymi ofiarami, czy też aktywnymi uczestnikami. Bo naprawdę nie mamy do stracenia niczego, oprócz łańcuchów. Dziś pięści, które trzymamy w górze, to gest walki. Jutro będzie gestem zwycięstwa.”

Walka klasowa trwa i przybiera różne oblicza. Starają się to ukryć prawicowi politycy próbujący podzielić ludzi pracujących na podstawie narodowości, orientacji oraz płci. Tymczasem u samych podstaw ideałów lewicy leży równość wszystkich ludzi.

Przemówienie na placu Solidarności

Mówiła o tym towarzyszka Tullia. Prawa kobiet do równej płacy, do awansu w pracy, do świadomego decydowania o macierzyństwie są prawami człowieka. Towarzyszka Tullia mówiła też o kobietach, które nazbyt często przejmują wszystkie obowiązki rodzinne w związku z przestarzałym modelem rodziny.

Feminizm, socjalizm, antyfaszyzm!

Aborcja nie tylko dla bogatych!

Nigdy, przenigdy, nie będziesz szła sama!

Kolejny front walki wynika z chęci zysku w kapitalizmie, bez oglądania się na potrzeby ludzi. Tysiące pustych luksusowych apartamentów i brak tanich mieszkań na wynajem. Patologiczna sytuacja na rynku mieszkaniowym jest tolerowana przez państwo, które wspiera finansowo deweloperów a ignoruje potrzeby młodych ludzi. Mówił o tym kolega Maciej z Pomorskiej Akcji Lokatorskiej. Koleżanka Beata z One Billion Rising Trójmiasto przypomniała z kolei o ludzkim koszcie popularyzacji umów śmieciowych.

Mieszkanie prawem nie towarem!

Miliarderzy na śmietnik historii!

Tak wygląda walka klas!

Dynamika naszego pochodu, szybki marsz i krzyk odbijający się od ścian kamienic wyrażał nasz gniew. Dało się to odczuć także, gdy towarzysz Bartłomiej opowiadał o atakach na prawa pracownicze. Ale nie zabrakło też pozytywnego spojrzenia. Zachęcając do jednoczenia się we wspólnym interesie klasowym, Bartłomiej przypominał o skutecznych działaniach pracowników z ostatnich miesięcy, pokazujących siłę ludzi pracujących. W Solarisie strajkujący dostali podwyżki, a w Agmaz-Lukmaz kierowcy otrzymali zaległe wypłaty.

Prawa pracownicze to prawa człowieka!

Walka klasowa, nie narodowa!

Nasze prawa, prawa pracownicze!

Przemówienie pod LPP

Zakończyliśmy przemarsz przed siedzibą firmy LPP, która korzystała z usług szwalni w Bangladeszu. Katastrofa budowlana, w której 10 lat temu zginęło 1127 pracownic i pracowników szwalni to klasyczny przykład działania realnego kapitalizmu:

  • pazerny właściciel dobudował 2 piętra ponad projekt architektoniczny,
  • skorumpowani urzędnicy miejscy nie zauważyli samowoli budowlanej,
  • żądny zysku właściciel szwalni zmusił pracownice i pracowników do pójścia do pracy, choć wyraźnie było widać pęknięcia w murach.

Towarzysz Oskar podsumował to krótko: żadna liczba indywidualnych wyborów i moralizatorstwa nie zmieni tego, że w kapitalizmie wyzysk po prostu się opłaca. Potrzebna jest zmiana systemu!

Równe prawa – wspólna sprawa!

Klimat, planeta, walka klas!

Walka klas trwa!

W pierwszym publicznym wystąpieniu wszystkich Czerwonych porwaliśmy się na coś, co innym wydawało się niemożliwe: pokazaliśmy siłę haseł prawdziwej lewicy. Nie tych, które z przymusu obiecają liberałowie przed wyborami a zrealizuje populistyczna, autorytarna prawica. Tylko tych, które wyzwolą ludzi pracy od upokarzającej egzystencji. Do zobaczenia na kolejnej akcji!

Czerwoni

Autor: Czerwoni

Czerwoni zrzeszają socjalistów i socjalistki oraz promują socjalizm, feminizm, patriotyzm, antykapitalizm i antyfaszyzm.

Dodaj komentarz