Kategorie
Publicystyka

1 maja 2022

1 maja obchodzimy Święto Pracy, oficjalnie zwane Międzynarodowym Dniem Solidarności Ludzi Pracy. Święto to upamiętnia strajki pracowników w Chicago w 1886 roku. Dzisiaj jednak nie będziemy pisać o historii tego święta, skupimy się raczej na teraźniejszości.

Rok 2022 utwierdza nas w przekonaniu, że potrzebujemy międzynarodowej solidarności ludzi pracy. W przeciągu zaledwie 5 miesięcy, światowe mocarstwa przypomniały nam smutną prawdę – imperializm i neokolonializm dalej istnieją i mają się bardzo dobrze.

W lutym Federacja Rosyjska zaatakowała Ukrainę. Miliony niewinnych ludzi musiało uciekać z kraju w obawie o życie swoje i bliskich. Tysiące cywili zostało zabitych, wiele budynków zniszczonych. W międzyczasie Państwo Izrael bezkarnie bombardowało tereny Syrii.

W marcu koalicja pod przewodnictwem zbrodniczego reżimu Arabii Saudyjskiej ostrzeliwała tereny Jemenu. Niedaleko na południe od Jemenu, Somalijczycy musieli uciekać natomiast przed amerykańskimi bombami.
W tym roku Ramadan, święty miesiąc dla wyznawców Islamu, Wypadł w kwietniu. Niestety, palestyńscy muzułmanie nie mieli możliwości świętowania w spokoju. Państwo Izrael, niecały rok po poprzednich bombardowaniach, postanowiło ponownie zrzucić bomby na Strefę Gazy.

Żyjemy w niepewnych czasach. Bajki o zwycięstwie demokracji i wiecznym pokoju á la pax americana przeszły ostatecznie do lamusa. W świecie, gdzie realną władzę ma kapitał, czy to w rękach rosyjskich oligarchów, amerykańskich miliarderów czy saudyjskich monarchów, zwykli ludzie pracy zmuszeni są do życia w niepewności, kryzysach a niekiedy i w ubóstwie.

Dość tego! To dzięki NAM, pracownikom, to społeczeństwo działa. Najwyższa pora abyśmy to my mieli realny wpływ na bieg wydarzeń, które to w większości nas dotykają!

Dlatego zachęcamy każdego z was, działajcie! Lepsza przyszłość jest możliwa. Dołączajcie do antykapitalistycznych, antyimperialistycznych i pro-pracowniczych komitetów, fundacji, wydawnictw, inicjatyw i organizacji. Promujcie socjalistyczną literaturę. Opowiadajcie znajomym o swoich poglądach.

Pomagajcie swoim lokalnym społecznościom, organizujcie pikniki, wiece, demonstracje, strajki i angażujcie się w działalność w związkach zawodowych! A jeśli chcecie budować ruch polityczny dążący do obalenia kapitalizmu w Polsce, dołączajcie do Czerwonych.
Niech żyje 1 maja! Niech żyje międzynarodowa solidarność ludzi pracy! Niech żyje socjalizm!

Czerwoni

Autor: Czerwoni

Czerwoni zrzeszają socjalistów i socjalistki oraz promują socjalizm, feminizm, patriotyzm, antykapitalizm i antyfaszyzm.

Dodaj komentarz