Kategorie
Publicystyka

Kapitalizm a zdrowie psychiczne

Kapitalizm jest systemem globalnym, i wszędzie gdzie się pojawia, pojawiają się też jego cechy. Kraje globalnego południa wydają się najdobitniej pokazywać do czego prowadzi ciągła pogoń za zyskiem. Jednak kiedy skupimy naszą uwagę na krajach wysoko rozwiniętych (tak często chwalonych przez liberałów) z świetnym PKB i jeszcze lepszymi pozostałymi osiągami gospodarczymi, przekonamy się, że i tam kapitalizm wyniszcza.

Przykładem takiego kraju jest Korea Południowa – niesamowite wyniki gospodarcze, obraz rewolucji elektronicznej, jednak jakim kosztem. Cytując raport Franca Berardiego z Journey Seoul:

“Zaawansowany technicznie kapitalizm oznacza wzrost produktywności i intensyfikację pracy a równocześnie umożliwia imponującą poprawę standardów życia, pożywienia i konsumpcji […] Współczesna Alienacja jest jednak innym rodzajem piekła. Intensyfikacja pracy, spustoszenie krajobrazu i wirtualizacja życia emocjonalnego, składają się na taki poziom samotności i rozpaczy, że trudno mu świadomie zaprzeczać. […] Izolacja, rywalizacja, poczucie bezsensu, przymus i porażka: każdego roku dwadzieścia osiem osób na sto tysięcy podejmuje udane próby ucieczki z tej sytuacji, a wiele więcej stara się to zrobić. Samobójstwa mogą być postrzegane jako ostateczna antropologiczna oznaka mutacji związanej z transformacją cyfrową i prywatyzacją, nie dziwi więc, że Korea Południowa jest światowym liderem jeśli chodzi o liczbę samobójstw.”

Warto również dodać, że samobójstwo jest tam najczęstszą przyczyną śmierci ludzi przed czterdziestką.

Zgodnie z wyliczeniami dla krajów OECD, drudzy pod względem liczby dokonanych samobójstw są Litwini. Ponad 21 na 100 tys. Litwinów targa się na własne życie. Przyczyna jest ta sama, pomimo znacznie biedniejszego statusu Litwy. Litewska klasa pracująca nie pracuje wcale mniej od koreańskiej – różnice rozchodzą się o nieefektywną dystrybucję dóbr i usług w kapitalizmie, która zapewnia dużo tym, którzy już mają, a mało tym, którzy nie posiadają za wiele.

Kraje Europy Zachodniej także nie są od tego problemu wolne – zapewne dla niektórych „usprawiedliwieniem” dla kapitalizmu byłaby w przypadku Korei Płd. „odmienna kultura nastawiona na silny autorytet głowy rodziny”, a dla Litwy „odziedziczona po rozpadzie ZSRR bieda”. Dla takich ludzi mamy smutne wieści, czwartym krajem z największą liczbą samobójstw na świecie jest Belgia, gdzie ponad 15 na 100 tys. osób popełnia samobójstwo.

Niezależnie więc czy mieszkamy w krajach globalnej północy czy południa, diabelskie skutki kapitalizmu i tak nas dotkną. Kult produktywności, pracy ponad swoje siły i skupienia się tylko na sobie jest jednym z objawów tego – jest symptomem choroby, która będzie się nawarstwiać i wyciskać z mas pracujących ostatnie życiowe soki, niezależnie czy proletariusz lub proletariuszka jest z Kenii, Indii, Polski, Argentyny, Chin czy USA. Krwawą ofiarą za ociekające dobrobytem majątki jest podupadające zdrowie psychiczne i fizyczne, upadające relacje międzyludzkie, pogorszenie ogólnego stanu społeczeństwa.

Czerwoni

Autor: Czerwoni

Czerwoni zrzeszają socjalistów i socjalistki oraz promują socjalizm, feminizm, patriotyzm, antykapitalizm i antyfaszyzm.

Dodaj komentarz