Kategorie
Publicystyka

Strajk górników

Górnicy zaczęli dziś strajk, domagając się wypłaty za okres od sierpnia, od którego to pracują nieodpłatnie w weekendy. Próby porozumienia z Ministerstwem Aktywów Państwowych i Polską Grupą Górniczą spełzły na niczym!

Pracownicy postanowili zablokować wywózkę węgla, co ma być formą protestu, której nie da się ignorować, ponieważ przynosi to straty dla PGG. Blokada ruchu pociągów towarowych w zakładach PGG, trwa od godziny 7 rano – alternatywnie, tam gdzie nie było to możliwe, blokuje się załadunek węgla do kontenerów. W strajku uczestniczą także uzwiązkowieni pracownicy z m.in. Związek Zawodowy Górników w Polsce Solidarność Górnicza, Porozumienie Związków Zawodowych Kadra czy Komisja Krajowa WZZ “Sierpień 80”. Na miejscu pojawili się także przedstawiciele Agrounia.

Strajk potrwa przynajmniej do jutra, a być może dłużej, zależnie od dalszych rozmów z Ministerstwem i przedstawicielami PGG. Górnicy domagają się otrzymania należnej im wypłaty za nadmiarowo przepracowane godziny. Praca to nie wolontariat, a przede wszystkim środek do pozyskania środków do życia – niestety górnicy zostali potraktowani jako grupa, która zjeżdża pod ziemię dla czystej przyjemności i nie wypłacono im pieniędzy za pracę w weekendy przez ostatnie cztery miesiące.

Już grzmią w mediach różnej maści liberałowie, którzy nazywają górników roszczeniowcami, pasożytami i wandalami – dla piesków kapitalizmu mamy jedno do powiedzenia – prawdziwymi pasożytami są ci, którzy żerują na cudzej pracy, zabierając pracownikom realną wartość ich pracy, dając im w zamian ochłapy. Prawdziwymi wandalami są ci, którzy zwalniają ludzi tylko po to, by pochwalić się przed zarządem firmy nieprzerwanie rosnącymi zyskami. Prawdziwymi roszczeniowcami są bogacze, którzy mają wielkie pyski po rządowe dotacje i małe rączki do podwyższania płac klasie pracującej!

Precz z wyzyskiem w każdej formie! Niezależnie czy robotnik/pracownik jest zatrudniony w państwowym, czy też prywatnym przedsiębiorstwie czy „biedafirmie”! Każdej osobie należy się pełne wynagrodzenie w ramach przepracowanych godzin lub wykonanej usługi.

Czerwoni

Autor: Czerwoni

Czerwoni zrzeszają socjalistów i socjalistki oraz promują socjalizm, feminizm, patriotyzm, antykapitalizm i antyfaszyzm.

Dodaj komentarz