Kategorie
Publicystyka

Kredyty niszczą budżety polskich gospodarstw domowych

Według wyliczeń z Business Insider, kredyt na 400 tysięcy złotych wzięty na 25 lat, pochłania obecnie połowę średniej pensji. Najgorzej jest pod tym względem w województwie warmińsko-mazurskim, rata pochłania blisko 64 proc. średniego wynagrodzenia na rękę w tym regionie.

Kredyty różnią się między sobą (cena wielu mieszkań przekracza 400 tysięcy), a średnia pensja w Polsce jest zawyżona, więc takie badania należy traktować z pewną dozą sceptycyzmu. Jednak jak wszyscy zdajemy sobie sprawę, że stopy procentowe w Polsce będą najprawdopodobniej dalej podnoszone.

Jeszcze na początku października stopa referencyjna wynosiła 0,1% i to właśnie wtedy neoliberalni ekonomiści zachęcali do brania pożyczek pod korek. Wobec niskich stóp procentowych raty kredytu były dosyć tanie.

Zmiany są jednak bardzo gwałtowne, bo w ciągu zaledwie czterech miesięcy średnia rata kredytu wzrosła nawet o 30-40 proc., co w wartościach bezwzględnych oznacza kilkaset złotych miesięcznie.

Dla zarabiających w okolicach minimalnej krajowej, mimo jej podwyżki, może okazać się to niszczycielskie. Raty kredytów przejmą ich całe miesięczne wynagrodzenie. Analitycy prognozują kwoty nawet w wysokości 2 500 złotych. Wygląda na to, że czarny scenariusz powoli się spełnia, a oznak poprawy nie widać.

Dla milionów osób pracujących w tym kraju uwłaczające jest to, że często żeby związać koniec z końcem, niezbędne jest zapożyczanie się na procent zależny np. od wahań rynkowych. Z pewnością sytuację poprawiłby ambitny program budownictwa mieszkaniowego, wspierany przez państwo i samorządy. To okrutne, że obecnie alternatywą dla drogiego najmu jest zobowiązanie na 25 lat.

Nas młodych ludzi już wcześniej nie było stać na mieszkania. Co mamy powiedzieć teraz? Wiele kapitalistycznych demagogów mówi by pracować ciężej. My, młode osoby mieszkające w Polsce, pracujemy na pełnych obrotach i nie dajmy sobie wmawiać, że jest inaczej!

Państwo robotnicze to natomiast takie, które dba o swoich mieszkańców! Zapewnia podstawowe potrzeby, dzięki czemu się nie zadłużamy, więc problemy jak powyższe zanikają.

Czerwoni

Autor: Czerwoni

Czerwoni zrzeszają socjalistów i socjalistki oraz promują socjalizm, feminizm, patriotyzm, antykapitalizm i antyfaszyzm.

Dodaj komentarz