Kategorie
Opinie

Mukowiscydoza, czyli ile warte jest ludzkie życie

Dla osób chorych na mukowiscydozę każdy dzień to walka o kolejny oddech. Średnia życia osób chorych w Polsce na mukowiscydozę wynosi zaledwie 35 lat.

Parę dni temu dostaliśmy wspaniałą wiadomość. Od 1 marca refundowane będą leki, które dają szansę na lepsze i dłuższe życie. Do listy refundacyjnej zaliczają się trzy przełomowe leki, które znacznie poprawią jakość życia chorych. Oznacza to dla nich koniec uciążliwych codziennych inhalacji, koniec niepewności dożycia następnego dnia.

Niestety nie jest tak kolorowo, jak nam się wydaje. Nie każda chora osoba zdążyła usłyszeć tę wiadomość. O ile w innych krajach refundacja leków trwa od ponad 2 lat, polscy pacjenci byli skazani na batalię z rządem. Polscy urzędnicy wyliczyli ile warte jest ludzkie życie.

W lipcu 2021, Ministerstwo Zdrowia wydało raport w którym dowiedzieliśmy się, że limit, powyżej którego człowieka nie opłaca się już ratować wynosi 300 tysięcy złoty rocznie. Leczenie chorego na mukowiscydozę znacznie przekracza tę sumę.

Nie możemy pozwolić, żeby państwowe elity wyceniały ile warte jest życie człowieka. Żeby elity decydowały o tym kogo chcą ratować, a kogo nie. Opieka zdrowotna to podstawowe prawo człowieka i nie może podlegać dobrej woli rządzących.

Dodaj komentarz