Kategorie
Publicystyka

“Nie” dla likwidacji strzelińskiej porodówki

Dziś wspieraliśmy protest mieszkanek i mieszkańców Strzelina przeciwko likwidacji kolejnych oddziałów miejscowego szpitala. Placówka w ubiegłym roku przejęta została przez Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu. Umowa kupna obejmowała pozostawienie czterech oddziałów: m.in. porodowego, dziecięcego i chirurgicznego.

Miało to zagwarantować podstawową opiekę nie tylko dla mieszkańców powiatu strzelińskiego, ale także sąsiednich- zwłaszcza ząbkowickiego, gdzie we wcześniejszych latach zamknięto już szpital.

Do tej pory, jednak, wbrew umowie z USK, zlikwidowano już oddział chirurgiczny i dziecięcy, a obecnie planuje się rozwiązanie także ginekologiczno- położniczego oraz neonatologicznego. Wciąż pojawiają się spekulacje o zamykaniu kolejnych oddziałów, a sami Strzelinianie obawiają się likwidacji placówki. Martwiący jest dodatkowo fakt, że w ciągu ostatnich lat odremontowano szpital, odbywały się też zbiórki na jego ratunek.

Mimo tego, od 1 lipca, ciężarne kobiety dołączą do kolejnych osób, które po podstawową opiekę zdrowotną będą zmuszone jeździć aż do Wrocławia. Warto zauważyć także, że w dobie obecnego zakazu aborcji, szczególnie ważna staje się opieka porodowa, a strzelińska porodówka cieszyła się dobrą opinią.

Coraz więcej osób z mniejszych miejscowości pozbawionych zostaje konstytucyjnego prawa do ochrony zdrowia. Jako socjaliści sprzeciwiamy się takiemu wykluczeniu! Uderza ono w bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców, a najbardziej w bezpieczeństwo tych najmniej uprzywilejowanych.

Żądamy opieki zdrowotnej dostępnej dla wszystkich, nie tylko dla mieszkańców większych miast!

W Strzelinie do środy będzie można podpisywać petycję sprzeciwiającą się decyzji USK.

Dodaj komentarz