Kategorie
Publicystyka

174. rocznica Manifestu Komunistycznego

Dziś obchodzimy 174 rocznicę pierwszego wygłoszenia Manifestu Komunistycznego, napisanego przez Karola Marksa i Fryderyka Engelsa – dokładnie 21 lutego 1848 roku.

Mimo swojej niefortunnej, z historycznego punktu widzenia, nazwy – dzieło to można uznać za fundament tego, co od tamtej pory reprezentuje sobą idea socjalizmu. To dzięki temu i wielu innym tekstom Marksa oraz Engelsa socjalizm stał się koncepcją naukową, a nie tylko marzeniem o społeczeństwie równych i wolnych jednostek. Nie bez przyczyny w 2013 roku, Manifest Komunistyczny trafił na listę UNESCO.

Dzieło to było napisane z myślą o podsumowaniu dotychczasowej pracy Karola Marksa oraz Fryderyka Engelsa i by spopularyzować wśród klasy pracującej idee samostanowienia, socjalizmu, demokracji w miejscu pracy i społeczeństwa bez szefów. Został on napisany w formule odezwy do proletariatu i polemiki z najczęstszymi oskarżeniami ze strony kapitalistów w kierunku ruchu socjalistycznego.

Pomimo przemian w obrębie systemu kapitalistycznego, które zaszły, dzieło to zadziwiająco nie straciło zbyt wiele na swojej aktualności. Kulawe argumenty prawicy o rzekomym uspołecznianiu żon przez socjalistów. Nawracające kryzysy w kapitalizmie. Aparat przymusu potęgujący swój terror przy każdej sytuacji, gdy klasa pracująca podnosi swoje żądania. Wszystko to znamy i dziś. Kapitalizm zmienił swoją formę, choć nie został niestety jeszcze niczym zastąpiony.

Budując świadomość klasową, nie można zapominać o pracowniczej tożsamości – dlatego dbamy też o kultywowanie pamięci historycznej ruchu robotniczego. Pamiętamy o przeszłości i walczymy o przyszłość! Dziś zachęcamy wszystkich lewicowców do wzięcia udziału w akcji #RedBooksDay. Socjaliści i socjalistki z całego świata by upamiętnić “Manifest Komunistyczny”, publikują pod tym hasztagiem książki, które chcieliby polecić innym.

Działacze Czerwonej Młodzieży także biorą udział, nasze rekomendacje książkowe możecie znaleźć na Twitterze!

Czerwoni

Autor: Czerwoni

Czerwoni zrzeszają socjalistów i socjalistki oraz promują socjalizm, feminizm, patriotyzm, antykapitalizm i antyfaszyzm.

Dodaj komentarz