Kategorie
Publicystyka

Monarchia i arystokracja na śmietnik historii!

Dzisiaj odbywa się koronacja Karola Windsora na króla Anglii. W obliczu tego wydarzenia chcielibyśmy się podzielić z wami kilkoma faktami.

Koronacja kosztowała brytyjskiego podatnika ponad 100 milionów funtów (około 525 mln PLN), podczas gdy, ze względu na ogromny wzrost kosztów życia, wielu Brytyjczyków nie stać na spełnienie nawet najbardziej podstawowych potrzeb. W brytyjskich supermarketach dochodzi do absurdalnych sytuacji, gdzie produkty jak chociażby masło są wyposażane w zabezpieczenia antykradzieżowe, lub zamykane na klucz.

Republikańskie osoby aktywistyczne są bezpodstawnie aresztowane, nawet za trzymanie pustej kartki. W ostatniej chwili zmieniono prawo, teraz za np. “blokowanie jezdni” podczas protestu można otrzymać wyrok 12 miesięcy więzienia. Policja może przeszukać każdą osobę podejrzaną o chęć “wzniecenia zamieszania”. Mimo restrykcji protesty nadal się odbywają.

Koronacja jest pełna symboliki imperium, paradują żołnierze z flagami byłych kolonii brytyjskich, jak na przykład Bahamy czy Tuvalu. Spotkało się to ze słuszną krytyką ze strony obywateli i obywatelek byłych kolonii. Dla porównania, wybraźmy sobie niemiecką defiladę wojskową, w której noszona jest flaga np. Dolnego Śląska.

Wyrażamy naszą solidarność z osobami protestującymi przeciwko koronacji. Precz z imperializmem i monarchią!

Czerwoni

Autor: Czerwoni

Czerwoni zrzeszają socjalistów i socjalistki oraz promują socjalizm, feminizm, patriotyzm, antykapitalizm i antyfaszyzm.

Dodaj komentarz