Kategorie
Publicystyka

Dzień zwycięstwa nad faszyzmem

Dzisiaj świętujemy Dzień Zwycięstwa! To właśnie 8 maja 1945r. wraz z bezwarunkową kapitulacją III Rzeszy w Europie zakończyła się II Wojna Światowa.

Ten triumf nad ludobójczym imperium, które planowało m.in. wymordować 80% populacji Polski był możliwy tylko dzięki ogromnemu poświęceniu żołnierzy i żołnierek wielonarodowej Armii Czerwonej, która kilka dni wcześniej zdobyła Berlin. Ramię w ramię przeciwko faszyzmowi walczyli w niej Rosjanie, Ukraińcy, Białorusini, Żydzi, Polacy i przedstawiciele wielu innych narodowości (w tym tysiące Niemców).

Pamięć o ich bohaterstwie jest szczególnie ważna dzisiaj, kiedy to w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę wymazywani są oni z historii, a w wielu państwach ich miejsce zajmują rehabilitowani nazistowscy kolaboranci.

My, socjaliści, sprzeciwiamy się rewizjonizmowi historycznemu prawicowych rządów – nigdy nie zapomnimy o prawdziwych bohaterach i bohaterkach, którzy ocalili życie milionów!

Czerwoni

Autor: Czerwoni

Czerwoni zrzeszają socjalistów i socjalistki oraz promują socjalizm, feminizm, patriotyzm, antykapitalizm i antyfaszyzm.

Dodaj komentarz