Kategorie
Publicystyka

Powiedzmy dość ukrytym kosztom pracy i wykształcenia!

Sytuacja komunikacji publicznej w Słupsku od paru lat pogarsza się stopniowo z roku na rok. Ceny jednorazowych biletów autobusowych od 1 lipca 2022 roku podrożały o około 40% ze wcześniej ceny 2.50 zł do obecnej ceny 3.50 zł, z kolejnymi “nieuniknionymi” podwyżkami na kolejne lata.

Wielu mieszkańców polega na komunikacji publicznej jako głównym lub jedynym środku transportu w mieście, z czego największa część tej grupy to osoby starsze i młodzież w wieku szkolnym. Wobec rosnących cen ich sytuacja może stać się problematyczna, gdyż dla wielu osób złotówka różnicy w cenie biletu jest w perspektywie miesiąca znaczącą różnicą.

Przewidywane podwyżki związane są głównie z implementacją systemu Fala oraz rosnącymi kosztami eksploatacji pojazdów. W 2022 roku strata MZK miała przekroczyć 5 mln zł, co jest niemal jedną trzecią kapitału tej spółki. Źródłami problemów zakładu ma być między innymi inflacja i wzrost cen oleju napędowego.
Ponadto, w odpowiednim funkcjonowaniu komunikacji publicznej przeszkadzają również znacznie opóźnione remonty ulic, powodujące regularne opóźnienia wielu linii.

Obecnie, miasto zajmuje się intensywnymi badaniami mającymi na celu weryfikację optymalizacji oferty przewozowej. Badania mają kosztować miasto 124 tys. zł, przy czym trwać mają do 16 czerwca bieżącego roku.

Efektywna i dostępna dla każdego komunikacja publiczna to krwiobieg społeczeństwa. Nie pozwólmy neoliberalnej polityce upuszczać krwi społeczeństwa poprzez podnoszenie opłat za podstawowe usługi publiczne. To jak XV-wieczny zabieg upuszczania krwi, osłabia organizm społeczeństwa.

Nadszedł czas, abyśmy wszyscy stanęli w obronie naszych praw i postawili kropkę nad i – tania komunikacja miejska dla wszystkich!

Czerwoni Pomorze

Autor: Czerwoni Pomorze

Czerwoni Pomorze to region Czerwonych zrzeszający socjalistów i socjalistki z województwa pomorskiego.

Dodaj komentarz