Kategorie
Publicystyka

Kapitalizm a alkoholizm

W Polsce aż 2.5 miliona osób nadużywa alkoholu. W rodzinach z problemem alkoholowym żyje 3-4 mln osób, w tym 1,5-2 mln dzieci. Wychowywanie się w rodzinie, gdzie nadużywany jest alkohol, doprowadza do powstania syndromu DDA – dorosłego dziecka alkoholika. Szacuje się, że aż 15% osób dorosłych zamieszkujących Polskę może mieć syndrom DDA. Osoby z tym syndromem mają również większą szansę na wpadnięcie samemu w problemy alkoholowe.

Zdziwienie wywołać może fakt, że rząd robi tak mało w celu ograniczenia problemu nadużywania alkoholu. Co gorsza, kapitalizm jeszcze sprawę pogarsza. Polki i Polacy są zarzucani reklamami alkoholu, który w sklepach jest tak powszechny, jak artykuły pierwszej potrzeby.

Nie ma co się jednak dziwić. Dla firm alkoholowych nie liczy się przecież dobry stan polskiego społeczeństwa, a jedynie ilość sprzedanego alkoholu. Tam, gdzie społeczeństwo widzi pijącego ojca, matkę, dzieci pijące od najmłodszych lat, ludzi którzy stracili przez alkohol mieszkanie, kapitalizm widzi klientów i zyski. Każda osoba wyleczona z alkoholizmu to stracony klient. Najlepszym, bo najwierniejszym, klientem jest osoba uzależniona.

Kategorycznie sprzeciwiamy się takiemu porządkowi rzeczy. Domagamy się większej kontroli alkoholu przez państwo, ograniczenia jego sprzedaży w sklepach takich jak Żabka czy stacjach benzynowych, oraz ograniczenia możliwości reklamowania alkoholu, czy też perfidnego obchodzenia zakazów, poprzez reklamy tzw. piwa bezalkoholowego. Nie ma zgody na to, żeby ludzkie tragedie kapitalizm przerabiał na zysk.

Czerwoni

Autor: Czerwoni

Czerwoni zrzeszają socjalistów i socjalistki oraz promują socjalizm, feminizm, patriotyzm, antykapitalizm i antyfaszyzm.

Dodaj komentarz