W sobotę 26 listopada 2022 o godz. 16:00 w Gdańsku odbyła się demonstracja „Solidarni z Palestyną”, zorganizowana przez Czerwonych Pomorze, z udziałem przedstawicieli lokalnej społeczności Palestyńczyków, Razem Pomorze oraz Ruch Sprawiedliwości Społecznej Pomorze.
Odwiedzający Jarmark Bożonarodzeniowy mieszkańcy i turyści raczej nie spodziewali się pod Złotą Bramą grupki osób stojących z transparentami i palestyńską flagą.
2022 to kolejny rok w którym nielegalne zasiedlanie terenów Palestyny przez izraelskich kolonistów trwa w najlepsze, przemoc ze strony osadników wobec ludności Palestyny jest dobrze zorganizowana i wspierana przez wojsko, a palestyńskie demonstracje i protesty są tłumione przez służby.
Wśród 121 Palestynek i Palestyńczyków zabitych tylko w tym roku w Zachodnim Brzegu jest 27 dzieci.
„Jeszcze wiosną ubiegłego roku, tuż pod fontanną Neptuna solidaryzowaliśmy się z ofiarami bombardowań Izraela w Strefie Gazy. Od tamtego czasu regularnie śledzę sytuację w Palestynie. Przypomina mi ona smutną prawdę – kolonializm, imperializm, rasizm, apartheid, czystki etniczne – to nie tylko tematy uczone w szkołach jako horrory przeszłości. To codzienna rzeczywistość tysięcy Arabów palestyńskich.” – mówił Jakub Koronowski z organizacji Czerwoni.
„Według organizacji B’Tselem, izraelski reżim apartheidu opiera się na czterech głównych metodach budowania supremacji nad ludnością palestyńską: zasadach przyznawania obywatelstwa i imigracji, dostępie do i własności ziemi, swobodzie przemieszczania się i regułach uczestnictwa w życiu politycznym.” – zwrócił uwagę Adam Szczepański z Razem.
„W maju zginęła słynna dziennikarka Shirin Abu Akleh, która przez wiele lat publikowała o izraelskich zbrodniach wobec Palestyńczyków. Została postrzelona przez izraelskich okupantów. Palestyńczykom bardzo łatwo jest odebrać głos, wystarczy jedna kula, żeby uciszyć każdego, kto chce opowiadać o izraelskich zbrodniach.” – przypominała Tullia Grossi z Czerwonych.
Przemawiał również przedstawiciel gdańskich Palestyńczyków, Hani Hraish, który przybliżył zgromadzonym historię okupacji, wskazał na podwójne standardy w możliwości otrzymania obywatelstwa przez Żydów i Arabów Palestyńskich, a także opowiedział o własnych doświadczeniach dyskryminacji ze strony Izraela.
Wznosiliśmy okrzyki „Solidarni z Palestyną”, „Niechaj żyje wolna Palestyna”, „Nacjonalizm to wojna i terror” oraz „Tahya Falastin”. Demonstracja odbyła się na 3 dni przed Międzynarodowym Dniem Solidarności z Narodem Palestyńskim, który przypada 29 listopada.
Przeczytaj artykuł i dowiesz się więcej o tym, co się dzieje w Palestynie.