Kategorie
Publicystyka

Podsumowanie roku 2022

Koniec roku to czas podsumowań. Dla nas rok 2022 był przede wszystkim rokiem przemian i rozwoju, rokiem, w którym uzyskaliśmy swoją własną tożsamość polityczną. Zapraszamy Was więc na krótkie podsumowanie naszej działalności.

W lutym nastąpiło coś, co nastąpić musiało. Jako Czerwona Młodzież odłączyliśmy się od Polskiej Partii Socjalistycznej i stworzyliśmy własną organizację. Zaledwie miesiąc później nasze Towarzyszki reaktywowały Front Feministyczny — organizację, która stanowi opozycję dla dominującej narracji wytwarzanej przez feminizm liberalny.

To również w marcu rozpoczęła się nasza współpraca z WZZ Jednością Pracowniczą, sprzeciw wobec dyskryminacji, jakiej w sklepach sieci Kaufland doświadczały pracownice. W czasie kolejnych miesięcy uczestniczyliśmy w akcjach roznoszenia ulotek informujących na temat zaniedbań sieci na terenach sklepów w całym kraju. Wzięliśmy także udział w marszu „Zjednoczeni Przeciw Rasizmowi”, by przypomnieć, iż nie istnieje podział bardziej sztuczny od podziału rasowego.

Kwiecień stał się zaś dla nas miesiącem przełomowym. Chcąc tworzyć organizację prawdziwie socjalistyczną, nie możemy wykluczać nikogo. Dlatego znieśliśmy limity wiekowe, zaprezentowaliśmy naszą deklarację ideową i przyjęliśmy nową nazwę. Od tej pory funkcjonujemy jako Czerwoni.

Maj rozpoczyna najważniejsze święto wszystkich socjalistów – 1 Maja. Z tej okazji wzięliśmy udział w pochodzie 1-majowym w Warszawie. Kilka dni później rozpoczęliśmy pracę nad nowym medium przekazu i uruchomiliśmy nasz podcast — Czerwone Widmo.

Czerwiec to Miesiąc Dumy. Poszczególne regiony Czerwonych brały udział w paradach — jako socjaliści mamy obowiązek walki o prawa wszystkich osób wykluczonych! W tym duchu Czerwoni Śląsk przeprowadzili naszą pierwszą kontrmanifestację do marszu nacjonalistów, końcem miesiąca zaś w Łodzi, wraz z naszymi przyjaciółmi z Akcji Socjalistycznej zorganizowaliśmy obchody Rewolucji 1905.

We wrześniu Czerwoni Pomorze zorganizowali stoisko edukacyjne poświęcone Solidarności, przypominając o jej prawdziwych postulatach i pracowniczym charakterze.

W październiku Czerwoni Dolnośląskie zorganizowali kontrmanifestację do „Marszu Dla Życia”, który odbywał się pod patronatem organizacji skrajnie nacjonalistycznych. Kilkukrotnie mniejszą grupą niemal całkowicie zagłuszyliśmy pełen nienawiści przekaz „obrońców życia”. Faszyzm nie przejdzie!

Również listopad i grudzień stały pod znakiem protestów przeciwko antypracowniczym praktykom w firmach Kaufland i Sii Poland. Ujawniona w Kauflandzie dyskryminacja płacowa względem pracownic wracających z urlopu macierzyńskiego i zwolnienie wiceprzewodniczącej związku zawodowego Jedność Pracownicza – Jolanty Żołnierczyk, pełniące swoje funkcje w Kauflandzie i przewodniczącego Krystiana Kosowskiego z Sii Poland, nie mogły pozostać bez odpowiedzi. Demonstracje, w której uczestniczyły nasze osoby członkowskie z regionu dolnośląskiego i pomorskiego, to kolejne epizody walki o prawa pracownicze i kolejny dowód na to, że nasza walka z kapitalizmem – systemem mającym za nic osoby pracujące – wciąż jest konieczna i słuszna.

Z niecierpliwością oczekujemy tego, co przyniesie nam rok 2023, ale jednego jesteśmy pewni – Czerwoni nie zamierzają spocząć na laurach, świadomi ciężkiej pracy, którą będzie trzeba wykonać; chociaż droga może okazać się długa i wyboista, to nasze cele – sprawiedliwość, równość i wolność dla wszystkich, są warte każdej siły, jaką w tę pracę włożymy.

Czerwoni

Autor: Czerwoni

Czerwoni zrzeszają socjalistów i socjalistki oraz promują socjalizm, feminizm, patriotyzm, antykapitalizm i antyfaszyzm.

Dodaj komentarz